Elektryczne wózki widłowe są wykorzystywane w centrach logistycznych, magazynach i zakładach produkcyjnych. Aby były efektywne i bezpieczne, konieczne jest ich regularne serwisowanie i konserwacja. Zaniechanie tych czynności przekłada się na większe ryzyko awarii i możliwość skrócenia żywotności sprzętu. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o obsłudze elektrycznych wózków widłowych.
Dlaczego serwisowanie i konserwacja wózków widłowych są ważne?
Każdy elektryczny wózek widłowy trzeba regularnie serwisować i konserwować. Dlaczego? Z kilku ważnych powodów, które wpływają zarówno na bezpieczeństwo, jak i efektywność pracy.
Ochrona operatorów i innych pracowników
Systematyczność w kontrolowaniu stanu technicznego i naprawianiu usterek wózków widłowych jest ważna przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Sprawny sprzęt gwarantuje niższe ryzyko wypadków.
Mniej poważnych awarii i krótsze przestoje
Stałe monitorowanie kondycji poszczególnych podzespołów wózka widłowego pozwala na bieżąco wykrywać wszelkie zużyte części i w porę je wymieniać. Dzięki temu prawdopodobieństwo unieruchomienia sprzętu na długi czas jest znacznie niższe.
Poprawa wydajności
Regularne serwisowanie wózków widłowych pośrednio przekłada się również na możliwość zachowania ich optymalnej efektywności. Zadbany pojazd, w którym zwraca się uwagę m.in. na utrzymanie prawidłowego poziomu płynów eksploatacyjnych, będzie służył przez wiele lat.
Na co zwrócić uwagę podczas serwisowania elektrycznego wózka widłowego?
Serwisowanie wózków widłowych musi uwzględniać kontrolę stanu najważniejszych podzespołów. Niezależnie od rodzaju silnika w pojeździe zawsze sprawdza się skuteczność hamulców, poziom zużycia ogumienia i ciśnienie w oponach, a także poziom oleju i szczelność układu hydraulicznego oraz oświetlenie.
W przypadku wózków widłowych z napędem elektrycznym trzeba poświęcić nieco czasu na ocenę stanu akumulatora. Niepoprawne ładowanie czy przechowywanie w nieodpowiednich warunkach często wpływają na obniżenie jego wydajności. Wówczas konieczna może okazać się wymiana baterii na nową.
Dlaczego korzystanie z programów serwisowych się opłaca?
Wielu producentów wózków widłowych oferuje usługę serwisowania sprzętu — np. Toyota Forklifts. To sposób na zapewnienie klientom dostępu do fachowej obsługi i utrzymanie jak najwyższej wydajności pojazdów.
W zależności od polityki danego przedsiębiorstwa i zakresu konkretnego pakietu program serwisowy może obejmować konserwację co określoną liczbę roboczogodzin, dojazdy i naprawy na miejscu w razie usterki oraz wymianę części serwisowych (olejów, filtrów głównych czy smarów). Takie rozwiązanie zapewnia długotrwałe wsparcie producenta i pozwala uniknąć dodatkowych wydatków na naprawę usterek.
Pamiętaj, że konsekwencja w serwisowaniu i konserwowaniu wózków widłowych ma ogromne znaczenie dla ich długowieczności, bezpieczeństwa i optymalnej efektywności.

Nazywam się Jakub i jestem logistykiem z 15 letnim doświadczeniem. Pracowałem w różnych firmach i obecnie pracuje wyłącznie z domu obsługując zlecenia różnych firm. Na blogu dzielę się z Wami moją obszerną wiedzą o logistyce i produkcji.